★★★★☆ 4.0 61 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by plasterrepair.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 11" Quinto
  • Hand selected buffalo heads
  • 8 mm strong tuning lugs
  • 2 mm rounded rims
UPC 840553069358
Color Vintage Wine Barrel
Material Percussion
Brand Name Meinl Percussion
Model Name HC11VWB M
Finish Type Matte
Item Weight 22 Pounds
Part Number HC11VWBM
Manufacturer Meinl USA L.C.
Model Number HC11VWB-M
Body Material Wood
Connector Type clamp
Item Dimensions 11 x 11 x 28 inches
Included Components not included
Global Trade Identification Number 00840553069358
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
61 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (46)
4 stars
8% (5)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (7)